MOJA PASJA - PROGRAMOWANIE
   Dzisiaj jest Poniedziałek, 1 maja, 2017r. Ostatnia aktualzacja miała miejsce: 10 grudnia 2006r. Homepage

Programowanie: Artykuły * FAQ * Download * Komponenty * Książki * Linki WWW: Artykuły * Narzędzia * Kursy * Darmowe * Skrypty * Ksiązki Off-Topic: Aforyzmy * Humor Inne: Forum * Wiki * Liczniki * Katalog * Reklama * O stronie


COMBOY's ROT13 (De)Coder


   Programik jest bardzo prosty. Aż mi trochę głupio że przygotowywuję tą stronę :) Zacznę może od tego czym jest kodowanie ROT13. Jest to jedna z najprostszych metod szyfrowania. W skrócie można powiedzieć że całość opiera się na następującej tabelce:

ABCDEFGHIJKLM
NOPQRSTUVWXYZ


   Jeżeli napotkamy literę z pierwszego wiersza to zamieniamy ją na odpowiednią literkę (z tej samej kolumny) z drugiego wiersza. Jeżeli na literkę z drugiego to zamieniamy na literę z pierwszego. Czyli np. J zamienimy na W a U na H. Zamieniamy tylko literki zamieszczone w tabelce. Pliterki i znaki interpunkcyjne zostawiamy w spokoju. Pewnie już zauważyłeś że dekodowanie jest tym samym co kodowanie. To dosyć ciekawa cecha tej metody. Algorytm szyfrowania i deszyfrowania jest taki sam. A skąd ta nazwa ? Nazwa wzięła sie od Rotate 13. Wyoraż sobie że koniec pierwszego wiersza łączymy z początkiem drugiego a koniec drugiego z początkiem pierwszego. Powstanie takie.. hmm.. kołeczko, jak ktoś woli to naszyjnik :). Jeżeli teraz chcesz zakodować jakąs literę wystarczy że przesuniesz się o 13 miejsc (nie ma znaczenia w którą stronę).

   Nasuwa się pytanie po co komu taki szyfr, który każdy potrafi rozkodować. Otóż używa się go do różnych rzeczy. Przykładem mogą być grupy dyskusyjne. Czasami usenetowcy podają tak odpowiedź do jakiejś zagadki, tak aby nikt przez przypadek jej nie przeczytał, a czasami wykorzystują niewiedzę początkujących. Różnie to bywa :).

   A teraz sendo sprawy - program. Wygląda on mniej więcej tak:


   Pole edycyjne i jeden przycisk - prościej się nie dało :). Myślę że manual nie jest potrzebny, wierzę że dasz sobie radę z obsługą :) Wszelkie błędy proszę zgłaszać na forum, ewentualnie na mojego e-maila.Stronę przygotował: Kacper Cieśla (comboy). Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama * Zgłoś błąd * Kontakt * O stronie
Czas generowania strony: 0.001s